Home
41.
A train 240 m long passed a pole in 24 seconds. How long will it take to pass a platform 650 m long?
  • A.
    65 sec
  • C.
    100 sec
  • B.
    89 sec
  • D.
    150 sec
  • Answer & Explanation
  • Report
Answer : [B]
Explanation :
 
Speed =  
240
24
   m/sec = 10 m/sec.    
 
 
  Required time =  
240 + 650
10
   sec = 89 sec.    
 
Report
Name Email  
42.
A train X speeding with 120 kmph crosses another train Y, running in the same direction , in 2 minutes. If the lengths of the trains X and Y be 100 m and 200 m respectively, what is the speed of train Y?
  • A.
    111 km/hr
  • C.
    127 km/hr
  • B.
    123 km/hr
  • D.
    129 km/hr
  • Answer & Explanation
  • Report
Answer : [A]
Explanation :
 
Let the speed of train Y be x km/hr.
 
Speed of X relative to Y = (120 – x) km/hr.
 
  (120 - x) x
5
18
   m/sec =
 
600 - 5x
18
 
 m/sec.  
 
 
 
 
300
 
600 - 5x
18
 
 = 120
 
5400 = 120 (600 - 5x)
 
x = 111.    
             
       
 
Report
Name Email  
43.
A train takes 18 seconds to pass completely through a station 162 m long and 15 seconds through another station 120 m long. The length of the train is:
  • A.
    70 m
  • C.
    90 m
  • B.
    80 m
  • D.
    100 m
  • Answer & Explanation
  • Report
Answer : [C]
Explanation :
 
Let the length of the train be x metres.
 
 
 
x + 162
18
=
x + 120
15
 
 15 (x + 162) = 18 (x + 120)
 
x = 90 m.
 
Report
Name Email  
44.
A goods train runes at the speed of 72 kmph and crosses a 250 m long platform in 26 seconds. What is the length of the goods train?
  • A.
    230 m
  • C.
    260 m
  • B.
    240 m
  • D.
    270 m
  • Answer & Explanation
  • Report
Answer : [D]
Explanation :
 
Speed =   72 x
5
18
   m/sec = 20 m/sec; Time = 26 sec.    
 
Let the length of the train be x meters.
 
Then,
x + 250
26
 = 20
 
x + 250 = 520
 
x = 270.    
 
Report
Name Email  
45.
Two trains are running in opposite directions with the same speed. If the length of each train is 120 metres and they cross each in 12 seconds, then the speed of each train ( in km/hr) is:
  • A.
    10
  • C.
    36
  • B.
    18
  • D.
    72
  • Answer & Explanation
  • Report
Answer : [C]
Explanation :
 
Let the speed of each train be x m/sec.
 
Then, relative speed of the two trains = 2x m/sec.
 
So, 2x =
(120 + 120)
12
 
2x = 20
 
x = 10.    
 
 
  Speed of each train = 10 m/sec =   10 x
18
5
   km/hr = 36 km/hr.  
 
Report
Name Email